یادآموز چیست؟

سوالات متداول

شروع کار با یادآموز

ایجاد یک درس

تمرین

ارتباطات در یادآموز

مدیریت حساب کاربری و حریم خصوصی

شروع کار با یادآموز

یادآموز چیست؟

یادآموز یک راه سریع و امن به منظور ایجاد، مدیریت کلاس‌ها و مشارکت دانش‌پذیران درون کلاس‌ها است. ما برای کلاس‌های شما بستری امن و آسان را فراهم می‌کنیم. هدف ما کمک به دانش‌پذیران و اساتید محترم در بکارگیری قدرت رسانه‌های اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات، گفتگو و تبادل دانش، دسترسی به تمرین‌ها و نمره‌دهی راحت‌تر است.


چقدر زمان برای ایجاد یک درس لازم است؟

در کمتر از 3 دقیقه در سایت ثبت‌نام نمایید. ما سایت را به نحوی برای شما طراحی کرده‌ایم تا شروع کار با آن بسیار راحت باشد. یادآموز به شما امکان ساخت یک درس از ابتدا یا با استفاده از آپلود کردن اطلاعاتی که تاکنون ایجاد کرده‌اید را می‌دهد. بنابراین مدت زمانی که شما برای ایجاد و تنظیم‌های درس نیاز دارید بستگی به خود شما خواهد داشت.


ایجاد یک درس چقدر هزینه‌بر است؟

خدمات یادآموز کاملاً رایگان است و شما برای ایجاد و مدیریت درس و استفاده از فضای مشارکتی هیچ هزینه‌ای صرف نخواهید کرد.


درآمد یادآموز از چه طریقی است؟

مدل درآمدی یادآموز از سایر سیستم‌های مدیریت یادگیری متفاوت است. هدف در این سیستم مدیریت آموزشی هر درس به صورت مجزاست. از آنجا که یادآموز یک سایت خصوصی است و به سازمان یا موسسه خاصی وابسته نیست، بنابراین مدل‌های درآمدی آن مشابه سایر سایت‌های تجارت الکترونیک خواهد بود. این مدل‌های درآمدی شامل تبلیغات و یا فروش برخی سرویس‌های جدید در آیند خواهد بود. با این وجود احتمالات زیادی برای آینده موجود است، ولی در حال حاضر تمرکز ما بر روی ساخت بستری مناسب و فراهم کردن تجربه‌ای بزرگ است.


ایجاد یک درس

چگونه به درس خود اطلاعات اضافه کنم؟

هر درسی درون یادآموز دارای یک صفحه است که شامل، گفتگوهای کلاسی، تقویم، افراد شرکت‌کننده، کتابخانه و تنظیم‌های درس می‌باشد. در این بخش شما می‌توانید به راحتی اطلاعات خود شامل تمرین‌ها، منابع درسی و اطلاعات مشابه دیگر را قرار دهید. برای این منظور می‌توانید، از مسیر صفحه‌ی درس، بخش بالای صفحه، منوی اضافه کردن تمرین، منابع و گفتگوی جدید را انتخاب نمایید.


چگونه نحوه‌ی ثبت‌نام دانش‌پذیران در درس را مشخص نمایم؟

شما زمانیکه که کلاس یا درسی را ایجاد می‌نمایید، باید نحوه‌ی ثبت‌نام دانش‌پذیران را مشخص نمایید. روش‌های ثبت‌نام بسته به نوعی که برای درس خود در نظر دارید، متفاوت خواهد بود. پس از ایجاد درس، از مسیر صفحه‌ی اصلی درس، فعالیت‌ها، گزینه‌ی ثبت نام را انتخاب نمایید. در این امکان می‌توانید، تنظیم نحوه‌ی دسترسی کاربران به درس مشخص کنید. در صورتی که در بخش کد دسترسی، کدی را تعیین کنید، کاربران تنها با داشتن آن کد می‌توانند به درس دسترسی داشته باشند. در غیر این صورت تعیین نکردن کد مشخص برای درس، به این معناست که هر کاربری در سایت می‌تواند در درس ثبت نام نماید.


گفتگوی کلاسی به چه منظوری است؟

گفتگوی کلاسی، برای ارتباط با اساتید و دانش‌پذیران با یگدیگر می‌باشد. کاربران که اعضای کلاس هستند، می‌توانند گفتگوی کلاسی ایجاد نمایند و سایرین بر روی آن نظرات خود را قرار دهند و یا همانطور که اشاره شد، دانش‌پذیران گفتگویی را ایجاد کنند و بین خودشان گفتگو در مورد آن را داشته باشند.


تقویم برای چه منظوری است؟

تقویم به منظور اضافه کردن و اعلام رویدادهای مهم، جلسات حضوری و تمرین‌ها قرار داده شده‌است. این امکان برای قرار دادن اطلاعات مرتبط با جلسات حضوری، امتحانات و سایر رویدادهای مهم بر روی تقویم وجود دارد. دانش‌پذیران نیز برای ارسال تمرین‌های خود از طریق یادآموز نیاز به تقویم آن خواهند داشت.


آیا می‌توان گفتگوهای کلاسی را مدیریت نمود؟

به عنوان سازنده درس، شما می‌توانید گفتگوها را مدیریت نموده و یا مطالب قرار داده شده توسط دانش‌پذیران را در صورت مناسب نبودن، حذف و یا ویرایش نمایید. برای این منظور می‌توانید از صفحه اصلی درس در زیر هر گفتگو از گزینه‌های ویرایش و حذف استفاده نمایید.


کتابخانه چیست؟

کتابخانه مکانی است که شما می‌توانید منابع و فایل‌های خود را قرار دهید. شما می‌توانید، کتاب، فایل یا لینک به سایت‌ها را در آن نگهداری کنید. یادآموز امکان نمایش این منابع را به شما می‌دهد و برای هر درس دلخواه امکان آپلود کردن از کتابخانه‌ی شخصی خود برای صفحه‌ی درس خود را خواهید داشت. علاوه بر این شما می‌توانید پوشه‌هایی را به این منظور ایجاد و کتابخانه‌ی خود را مرتب نمایید. برای دسترسی به کتابخانه‌ی خود از می‌توانید از منوی بالای سایت که با کلیک بر روی نام کاربری خود ظاهر می‌شود یا از گزینه‌ی کتابخانه‌ی من در منوی صفحه‌ی اصلی سایت بالای صفحه استفاده نمایید.


چگونه طرح درس را در صفحه درس قرار دهم؟

طرح درس به دانش‌پذیران کمک می‌کند تا راحت‌تر گفتگوهای درسی را دنبال نمایند. به منظور قرار دادن طرح درس در صفحه درس، شما می‌توانید این کار را یا با آپلود کردن سیلابس به صورت یک فایل پی دی اف یا به صورت گفتگوی تخصصی با استفاده از بخش اضافه کردن منبع جدید انجام دهید. به منظور قرار دادن طرح درس، یا اطلاعات دیگر مانند یک گفتگو یا مطلبی در صفحه درس می‌توانید از صفحه درس، شروع یک گفتگوی یا رویداد جدید، اضافه کردن فایل ضمیمه استفاده نمایید.


چگونه می‌توانم از امکان گروه‌بندی دانش‌پذیران در سایت استفاده نمایم؟

یادآموز این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید، دانش‌پذیران درس را به گروه‌هایی مشخص دسته‌بندی نمایید و در صورت لزوم تغییرات و یا اقدامات مشخص را بر هر گروه اعمال نمایید. در حقیقت اگر شما می‌خواهید یک فعالیت مانند تمرین، تنها برای مجموعه‌ای از دانش‌پذیران درس قابل نمایش باشد، ابتدا باید دانش‌پذیران مورد نظر خود را در قالب یک گروه قرار دهید. برای این منظور شما می‌توانید تعداد گروه‌ها یا تعداد اعضای هر گروه را مشخص و گروه‌بندی را به صورت خودکار داشته باشید. به همین منظور از مسیر صفحه‌ی اصلی درس، فعالیت‌ها در صفحه‌ی درس، گروه‌بندی استفاده نمایید. در غیر این صورت به صورت دستی نیز امکان گروه‌بندی اعضای کلاس را از همان مسیر خواهید داشت.

تمرین

چگونه یک تمرین جدید اضافه کنم؟

برای اضافه کردن یک تمرین جدید از صفحه اصلی درس، اضافه کردن تمرین را انتخاب نمایید. پس از این مرحله برای ویرایش تمرین می‌توانید از مسیر فعالیت‌ها در صفحه‌ی اصلی درس، تمرین‌ها، با انتخاب تمرین مورد نظر از منوی بالای صفحه به‌روزرسانی تمرین را انتخاب کنید.


دانش‌پذیران از کجا تمرین را می‌بینند و ارسال می‌کنند؟

دانش‌پذیران درون صفحه‌ی درس از بخش تمرین‌ها می‌توانند فایل خود یا متن تمرین را قرار داده و با زدن دکمه ارسال، تمرین خود را ارسال نمایند. علاوه بر این در بخش رویدادهای نزدیک نیز تمرین‌های که مهلت آن‌ها نزدیک است نمایش داده می‌شود و دانش‌پذیران نیز با کلیک می‌توانند به درگاه ارسال تمرین دسترسی داشته باشند. مسیر دسترسی به درگاه ارسال تمرین: صفحه درس، فعالیت‌ها، تمرین، انتخاب تمرین مورد نظر و درگاه مورد نظر ارسال، آپلود فایل مورد نظر یا وارد نمودن متن پاسخ.


ارتباطات در یادآموز

چگونه به دانش‌پذیران خود در مورد تمرین، ملاقات یا هر مورد مشابه اطلاع‌رسانی کنم؟

قرار دادن اطلاعات بر روی تقویم یا صفحه‌ی اصلی درس می‌تواند راه مناسبی به منظور مطلع کردن کاربران از تمرین‌ها و رویدادهای مهم مشابه در یادآموز باشد. اگر در نظر دارید در مورد مطلبی گفتگو یا به‌روزرسانی انجام دهید، بخش گفتگوی کلاسی بهترین محل برای آن است. دانش‌پذیران می‌توانند در زمان‌هایی که سایت را چک نمی‌کنند، ایمیل‌های هشدار از فعالیت‌هایی که درون یادآموز صورت می‌گیرد را دریافت نمایند. به این ترتیب افراد با ایمیل از رخدادهای مهم یادآموز مطلع خواهند شد. هشدار‌دهی و اطلاع‌رسانی به دانش‌پذیران: صفحه درس، ایجاد یک گفتگوی جدید یا ایجاد یک رویداد جدید، انتخاب گزینه‌ی ارسال پست‌های الکترونیکی را همین الان بفرست.


آیا از طریق یادآموز می‌توان ایمیل ارسال کرد؟

بله، شما می‌توانید به دانش‌پذیران، همکلاسی‌ها و یا اساتید درس از طریق یادآموز ایمیل ارسال نمایید. این کار با رفتن به پروفایل کاربر، بخش ارسال پیام امکان‌پذیر خواهد بود. گیرنده، پیام را در صندوق پستی خود خواهد داشت. علاوه بر این یک نسخه از پیام را در سایت نیز دریافت خواهد کرد. پاسخ‌های رسیده نیز به صندوق پستی ایمیل شما ارسال خواهد شد.


آیا دانش‌پذیران می‌توانند از طریق یادآموز با یکدیگر ارتباط داشته باشند؟

بله، علاوه بر قرار دادن پست و گفتگوی کلاسی برای تمام کلاس، دانش‌پذیران می‌توانند ایمیل و پیام شخصی نیز به سایر شرکت‌کنندگان در درس نیز ارسال نمایند. به صورت ساده، با رفتن به پروفایل کاربر و استفاده از ارسال پیام، می‌توان ایمیل را ارسال نمود. مسیر ارسال پیام به سایر اعضای کلاس: صفحه درس، فعالیت‌ها، شرکت‌کنندگان، انتخاب نام کاربر مورد نظر، انتخاب گزینه ارسال پیام.


مدیریت حساب کاربری و حریم خصوصی

چه کسی می‌تواند پروفایل من را ببیند؟

پروفایل شما به صورت عمومی برای افراد که وارد کلاس شده‌اند قابل نمایش است. با این حال شما می‌توانید تنظیماتی را انجام داده و بعضی از اطلاعات مانند پست الکترونیکی خود را از نمایش برای سایر افراد حفظ نمایید.


چگونه می‌توان تنظیمات حساب خود را ویرایش کنم؟

برای تنظیم و ویرایش حساب کاربری یا پروفایل، می‌توانید تنظیمات را از بخش ویرایش پروفایل انتخاب نمایید و اطلاعاتی مشابه کلمه عبور، ایمیل و تنظیمات هشدارها را تغییر دهید. استفاده از مسیر زیر برای ویرایش پروفایل: بر روی نام کاربر خود بر روی بالای سایت کلیک کنید، از منوی باز شده گزینه‌ی ویرایش پروفایل را انتخاب نمایید.


تفاوت بین دروس عمومی و دروس خصوصی چیست؟

منظور از دروس عمومی دروسی است که کاربران سایت بدون نیاز به کلید ثبت‌نام بتوانند وارد درس شوند و در کلاس ثبت‌نام نمایند. در حالی که برای ثبت‌نام در دروس خصوصی کاربران نیاز به کلید ثبت‌نام که توسط استاد درس تعیین می‌شود دارند. بنابراین با انتخاب روش ثبت‌نام امکان تعیین عمومی یا خصوصی بودن کلاس برای استاد فراهم خواهد شد.


اگر درسی عمومی باشد، چه کسانی می‌توانند، پست‌های دانش‌پذیران درون درس را ببینند؟

در صورتی که درس عمومی باشد هرکسی که در سایت ثبت‌نام کرده باشد و وارد درس شود می‌تواند، پست‌های قرار داده شده در سایت را ببیند.


چگونه می‌توانم تنظیمات درس را ویرایش کنم؟

بعد از ایجاد درس در قسمت‌های پیکربندی می‌توان تنظیمات کلی نمایش درس را تغییر داد. از مسیر صفحه درس، فعالیت‌ها، پیکربندی می‌توان به این منظور استفاده نمود.


در صورتی که افراد غیر از دانش‌پذیران درس در درس من ثبت‌نام نمایند، چه کاری باید انجام دهم؟

برای حذف کاربرانی غیر از دانش‌پذیران درس از لیست شرکت‌کنندگان درس می‌توان، در بخش شرکت‌کنندگان، کاربر مورد نظر را یافته و با زدن حذف ثبت‌نام، کاربر را از درس حذف نمود.


چه کسی صاحب اطلاعاتی است که من قرار داده‌ام؟

تنها خود شما اجازه‌ی ویرایش و حذف اطلاعاتی که قرار داده‌اید را دارید. مگر در یک مورد اساتید می‌توانند مطالبی که از طرف دانش‌پذیران در سایت قرار داده شده و نامناسب است را حذف نمایند.


چه کسی به فایل، کتاب، جزوه و تمرین‌های من درون درس دسترسی دارد؟

یادآموز این اطمینان را به شما می‌دهد که از داده‌های شما، محافظت کامل را به عمل آورد. بدین ترتیب داده‌های شما تنها در اختیار خود شما و کاربران و دانش‌پذیرانی است که شما اجازه‌ی دسترسی را به آن‌ها داده باشید. یادآموز بدون اجازه‌ و رضایت شما هیچ‌گونه استفاده‌ای از داده‌ها و اطلاعات آموزشی که در سایت قرار داده‌اید نخواهد نمود.


چگونه یک درس را در یادآموز حذف نمایم؟

شما می‌توانید به منظور حذف درس، به صفحه‌ی اصلی درس، فعالیت‌ها، حذف درس را انتخاب نمایید. شما می‌توانید نمایش یک درس را در بخش پیکربندی درس حذف نمایید. بنابراین درس برای کاربران و درون سایت نمایش داده نخواهد شد.