یادآموز چیست؟ معرفی

به یادآموز خوش آمدید! یادآموز راهکاری برای مدیریت، برگزاری کلاس و آموزش مجازی فراهم کرده‌است. راهنمای کاربری که در پیش روی شماست به عنوان یک مرجع سریع به منظور راهنمایی شما برای اقدامات پایه‌ای که شما همواره از کلاس‌های خود در یادآموز انتظار دارید، تهیه شده‌است.

وارد شدن

از طریق هر مرورگری می‌توانید از آدرس www.yadamooz.ir به یادآموز دسترسی داشته باشید.

یادآموز امکان ایجاد نام کاربری و کلمه عبور را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید با ورود به سایت از بخش "عضو شوید" در صفحه‌ی اصلی با وارد کردن نام و آدرس در سایت ثبت‌نام نمایید، پس از آن با دریافت ایمیل تایید در پست الکترونیک خود و کلیک بر روی لینک درون آن مراحل ثبت‌نام شما تکمیل خواهد شد.

ویرایش پروفایل خود

اولین باری که نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد می‌نمایید و وارد سایت می‌شوید، بهتر است به صفحه‌ی اطلاعات شخصی خود رفته و اطلاعات شخصی خود را ویرایش نمایید. براي ويرايش مشخصات فردي خود کافی ست بر روي نام خود كليك كرده و يا از منوی مديريت در بالای صفحه بر روي عنوان مشخصات فردي كليك نماييد. تعدادی فیلد در اطلاعات شخصی شما وجود دارد که در صورت تمایل و بهره بردن از کارایی بهتر یادآموز آن‌ها را پر نمایید.

شما نام کاربری و آدرس ایمیل خود را که در حال حاضر پر نموده‌اید، مشاهده خواهید کرد. شما امکان تغییر آن‌ها را در این بخش نخواهید داشت.

نمایش آدرس ایمیل به شما این امکان را می‌دهد که چه کسی اجازه‌ی دیدن آدرس ایمیل شما را دارد. انتخاب‌های شما شامل پنهان کردن آدرس ایمیل از هم، دادن اجازه مشاهده به افراد درون کلاس شما، یا نمایش آن برای هر کسی که در سایت وارد شده، می‌باشد. اگر شما ایمیل خود را از سایر افراد پنهان کنید، آن‌ها امکان ارسال ایمیل را به صورت مستقیم از یادآموز به شما نخواهند داشت.

تنظیمات محدوده زمانی نیز حائز اهمیت است، مخصوصاً زمانیکه موقعیت جغرافیایی شما تغییر می‌کند. مطمئن باشید که محدوده زمانی شما با زمان محلی شما تنظیم شده‌است نه با زمان محلی سرور.

بخش توصیف، به شما فضایی را اختصاص می‌دهد که به صورت مختصری خود را معرفی نمایید و توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌های خود را شرح دهید. اگر در این مورد احساس راحتی نمی‌کنید، پر کردن آن ضروری نیست.

سایر فیلدهای اختیاری نیز به شما امکان قرار دادن جزئیات بیشتری شامل تصویر شما، اطلاعات تماس شما و ... را می‌دهد. تصویر شما در زمانیکه مطلبی را درون سایت قرار می‌دهید، در صفحه مشخصات شخصیتان و در فهرست درس نمایش داده می‌شود.

نحوه مشاهده پیام‌های فرستاده شده برای شما

اگر براي شما پيغام جديدي فرستاده شده باشد در هنگام ورود به سايت و پس از وارد نمودن نام كاربري و رمز ورود پنجره‌اي ظاهر می‌شود و شما را از وجود پيغام جديد مطلع می‌سازد. علاوه بر آن می‌توانید با كليك بر روي نام كاربري خود يا كليك بر روي عنوان ' مشخصات فردي ' از منوی مديريت به صفحه مشخصات فردي هدايت شوید نسبت به مشاهده پیغام‌های فرستاده شده براي شما و با كليك بر روي دكمه اقدام نماييد .

نحوه فرستادن پیام براي استاد يا كاربران سايت

کافی‌ست بر روي نام استاد يا كاربر مورد نظر كليك كرده و با فشردن دكمه "ارسال پیام" نسبت به فرستادن پیام اقدام نماييد .

ایجاد یک درس

پس از وارد شدن به سایت شما خود را در صفحه‌ی اصلی سایت خواهید دید، منوی اصلی که در بالای صفحه قرار دارد، شامل گزینه‌ی با نام ایجاد درس است. اطلاعاتی مانند نام درس، نام انحصاری درس(که در صورت تکراری بودن یادآموز از شما می‌خواهد نام دیگری را منحصر به درس شما باشد انتخاب نمایید)، توصیفی از درس، تاریخ شروع و پایان درس از شما خواسته می‌شود که به جز موارد نام درس و نام انحصاری درس که برای یافتن درس توسط کاربران الزامی است سایر موارد اختیاری است. با این حال به منظور بالا رفتن نظم و دقت کلاس خود توصیه می‌شود این اطلاعات را وارد نمایید.

تنظیمات درس

محدوده‌ی تنظیمات جایی است که شما قالب درس را تنظیم می‌کنید و به شما امکان دسترسی به انتخاب‌های مهم درس را می‌دهد. بسیار حائز اهمیت است که شما زمانی را برای مرور بر این تنظیمات به منظور اطمینان از اینکه مطابق شیوه‌ی تدریس شما هستند یا خیر، قرار دهید.

برای تغییر تنظیم‌های درس:

بر روی تنظمیات از بخش مدیریت کلیک نمایید.

هر کدام از انتخاب‌ها را به منظور اطمینان از صحتشان مرور نمایید:

  • طبقه یا گروه درسی

در هنگام ایجاد درس این فیلد را انتخاب می‌نمایید برای مشخص کردن این موضوع که درس شما به کدام یک از گروه‌های پیش فرض در یادآموز اختصاص دارد.

  • نام کامل

این نام در بالای صفحه‌ی درس شما نمایش داده می‌شود.

  • نام انحصاری

این نام برای جستجو و نمایش در منوهای کنار سایت در فهرست دروس شما و کاربران عضو، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • خلاصه‌ای از درس

این توصیف در صفحه لیست دروس زمانی که سایر کاربران لیست را مشاهده می‌کنند برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. این توصیف به دروسی که به صورت عمومی ارائه می‌شود این امکان را می‌دهد تا کاربران بتوانند با محتوای کلی درس آشنا و در صورت تمایل در درس شرکت نمایند. علاوه بر این در زمان جستجوی درس نیز در نتایج نمایش داده شده برای درس مورد جستجو، توضیحات مختصری از درس نیز به منظور یافتن سریع‌تر درس نمایش داده خواهد شد.

  • تاریخ شروع درس

تاریخ شروع درس به صورت پیش فرض از زمانیست که شما درس را ایجاد می‌نمایید. با این حال می‌توانید این تاریخ را تغییر دهید.

  • دوره‌ی ثبت‌نام

با انتخاب مدت زمان دوره‌ی ثبت‌نام در هر درس، مشخص می‌کنید که کاربران بعد از چه مدت از درس حذف شوند و ثبت‌نام آن‌ها لغو شود. برای مثال دوره‌ی ثبت‌نام را برای کاربران معادل یک ترم تحصیلی قرار می‌دهید، پس از این تاریخ ثبت‌نام کاربران به صورت خودکار از درس لغو می‌شود.

  • حالت گروهی

یادآموز می‌تواند گروهایی کاری از دانش‌پذیران کلاس‌ها ایجاد نماید. در اینجا شما نیاز دارید مشخص نمایید که آیا گروه بندی در کلاس شما لازم هست یا خیر. در صورت لزوم می‌توانید از بخش گروه بندی استفاده نموده و در پیکربندی درس از گروه بندی‌های ایجاد شده استفاده نمایید.

  • کلید ثبت‌نام

شما می‌توانید اجازه‌ی دسترسی مهمان را به درس خود را با استفاده از کلید ثبت‌نام یا بدون آن بدهید. مهمان‌ها تنها اجازه‌ی مشاهده‌ی دروس و مطالب درون آن‌ها را دارند. آن‌ها نمی‌توانند مطلبی را در گفتگوهای کلاسی بیان کنند. به طور کلی توصیه می‌شود برای حفظ حریم خصوصی خود اجازه‌ی دسترسی مهمان به افراد غیر از کاربران کلاس داده نشود.

  • بیشترین حجم آپلود فایل

این تنظیم به منظور محدود کردن حجم فایل‌های آپلود شده در درس توسط دانش‌پذیران است. شما نیز می‌توانید محدودیتی را کمتر از حداکثر میزان حجم سیستم برای دانش‌پذیران انتخاب نمایید.

ویرایش درس

به منظور ویرایش درس، در صفحه‌ی اصلی درس از منوی فعالیت‌ها در سمت راست صفحه گزینه‌ی پیکربندی را انتخاب نمایید. شما گزینه‌هایی مربوط به ویرایش درس خود را مشاهده و می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.

· قرار دادن تمرین، منابع درسی، اطلاعیه‌ها، اخبار و سایر موارد

به منظور اضافه کردن محتوای درسی، تمرین به صورت آنلاین، می‌توانید در صفحه‌ی اصلی سایت از بالای صفحه با زدن دکمه‌های اضافه کردن تمرین، موارد مورد نظر خود را اضافه نمایید. این تمرین‌های اضافه شده توسط شما در بخش فعالیت‌ها نمایش داده خواهد شد و شما بعد از این مرحله با رفتن به تمرین ایجاد شده، می‌توانید تنظیمات آن را تغییر دهید. این تغییرات شامل موعد تحویل، امکان آپلود مجدد و سایر موارد مشابه خواهد بود که در هر زمان امکان تغییر آن‌ها را خواهید داشت.

فعالیت جدید

به طور کلی لیست فعالیت‌های جدید که شما می‌توانید به درس خود اضافه نمایید را به صورت خلاصه در زیر مشاهده می‌کنید:

نوع فعالیت

توصیف

اضافه کردن تمرین

پایه‌ای‌ترین مورد در هر کلاس که به منظور تشریح تمرین و سوالات می‌توانید از آن استفاده نمایید. در حقیقت در این فعالیت برای دانش‌پذیران توضیح می‌دهید که برای کسب نمره و انجام تمرین چه اقداماتی باید انجام دهند. شما می‌توانید پس از ارسال تمرین‌ها توسط دانش‌پذیران به آن‌ها نمره‌دهی کنید.

اضافه کردن منبع

با قرار دادن فایل یا محتوا می‌توانید مطالب درس، موارد آموزشی و هر مطلب مورد نظر خود را برای دسترسی کاربران در سایت آپلود نمایید.

تعریف رویدادها

این بخش به شما امکان اعلام رویدادها به کاربران سایت را می‌دهد. با استفاده از این فعالیت شما، امکان اضافه کردن رویداد جدید یا اطلاع رسانی را به دانش‌پذیران کلاس خود خواهید داشت.

شروع یک گفتگوی جدید

گفتگوهای کلاسی از قابلیت‌هایی که به کاربران سایت اعم از اساتید و دانش‌پذیران امکان گفتگو در مورد بخش‌های مختلف را می‌دهد.

نمرات

با استفاده از این راهنما شما می‌توانید مکانیزم نمره‌دهی به دانش‌پذیران را فرا بگیرید.

از صفحه‌ی درس، بر روی گزینه نمره در فعالیت‌های درسی کلیک نمایید تا صفحه‌‌ی مربوط به دفتر نمره‌ی درس نمایش داد شود. در لیست نمره‌ی درس، نمره‌ی تمام تمرین‌ها و بخش‌هایی که تاکنون قرار داده‌اید و دانش‌پذیران موظف به پاسخ‌گویی بوده‌اند، نمایش داده می‌شوند. تمام تمرین‌ها و موارد دیگر فعالیت را که تا کنون نیز در سایت وارد نموده‌اید را مشاهده می‌کنید. این نمره‌دهی‌ها به صورت خودکار از تمرین و دیگر موارد فعالیت‌ها به لیست منتقل می‌شود. دانش‌پذیران نیز می‌توانند به این لیست دسترسی داشته و نمره‌های خود را مشاهده نمایید.

نحوه اختصاص نمره به كاربران هر درس

از صفحه اصلی درس، بخش فعالیت‌ها در سمت راست، نمره را انتخاب کرده با اينكار ليست دانش‌پذیران درس مورد نظر را مشاهده می‌کنید كه در مقابل اسامي آن‌ها كادري براي وارد كردن نمره وجود دارد. پس از اختصاص نمرات دكمه مذكور را كه به عنوان ' اتمام ويرايش ' تغيير نموده كليك نماييد. دقت نماييد كه بصورت پيش فرض مبناي نمرات از صفر تا ۱۰۰ نمره می‌باشد. براي تغيير مبناي نمرات می‌توانید در بالاي ليست اسامي دانش‌پذیران سمت چپ و بالا) بر روي آيكون ويرايش ) به شكل مداد كليك و بیشترین و کمترین نمره را اصلاح و در صفحه ظاهر شده مقادير را وارد نمایید.